Your image

Opět vás honí mlsná? Máte neodolatelnou touhu pocítit ve svých ústech tu sladkou chuť? Určitě jste tyto pocity někdy zažila. Sáhnete po prvním, co máte po ruce a pak přijdou výčitky? Zajímá vás, jak se toho účinně zbavitTak pokračujte ve čtení…

Možné příčiny chutí na sladké:

 • nedostatek kvalitních živin – bílkoviny, sacharidy a tuky,
 • nadbytek sacharidů,
 • stres,
 • nedostatek spánku,
 • nuda,
 • hormony,
 • závislost na cukru.

Jak omezit tyto příčiny chutí na sladké?

Nedostatek kvalitních živin

Každé tělo je naprosto odlišné a potřebuje mít tyto hodnoty jinak, mění se s věkem, aktivitou jakou máte nebo i nadváhou. Převážně v tomto bodě hrají roli bílkoviny, které mají hlavně ženy velký nedostatek.

Některé ženy a v těhotenství obzvláště tyto chutě svádí na to, že si o to tělo samo „říká“. Tak je vesele doplňují a s čistým svědomím. Ale není tomu tak, ve většině případů se jedná o nedostatek již zmíněných bílkovin a tělo reaguje chutí na sladké nikoliv třeba na maso.

Takže základ je mít dostatek všeho (bílkoviny, sacharidy a tuky) z kvalitních surovin, pak chuť na sladké může přijít pouze výjimečně.

Na internetu naleznete mnoho návodů, jak si vše spočítat váš příjem živin na hubnutí.

Nadbytek sacharidů

V České republice je přijímáno extrémně velké množství sacharidů a to v jakékoliv podobě. Jedná se hlavně o naše typicky česká jídla plná mouky, domácí buchty, brambůrky, sladkosti apod.

Tento problém, taktéž vyřešíte správným podílem bílkovin, sacharidů a tuků.

Stres

Stačí malá stresová situace a hned byste sáhla po čokoládě nebo něco zobla?V tom případě je potřeba si trochu pohrát s hlavou. Opravdu vám zajídání nepohody ke šťastnému životu nepomůže, spíše naopak. Nepřijdou pak náhodou výčitky?

Tím si ty stresové situace bohužel akorát zhoršíte. Problémy jsou potřeba řešit, nikoliv je zajídat.

Lidé s obrovskou nadváhou ve většině případů k ní přišly právě kvůli stresu. Jídlo je pro ně „útěk“ od reality, v tu chvíli na nic nemyslí, vypnou a prožívají pocit pohody. Pak jsou ze své váhy nešťastní, tak opět sáhnou po jídle a tukové zásoby se tvoří rychlostí blesku. Je to začarovaný kruh, ze kterého je potřeba vystoupit a hned.

Místo zajídání si najděte nejlépe nějakou aktivitu, ukliďte si doma, běžte se projít, dělejte cokoliv co vás zaměstná natolik, že budete schopná si pročistit hlavu a zapomenete na jídlo.

Nedostatek spánku

Ač se to na první pohled nemusí zdát, tak absence kvalitního spánku má na chutě nemalý vliv. Zvyšuje totiž produkci ghrelinu (hormon hladu), který  může způsobovat i chutě na sladké.

Nuda

Zajídání nic nedělání, znáte to? Na to vám pomůže se opět jedině nějak zaměstnat. Za deštivého počasí si s dětmi můžete zahrát stolní hru, jistě to ocení a za pěkného počasí běžte ven. 

Hormony

Celý měsíc se snažíte zdravě jíst, pak přijde menstruace a přijdou nesnesitelné chutě na cokoliv, jenom ne na to zdravé. Hlavně neodolejte, pak nastanou chutě ještě horší. A pokud už si něco dáte, tak nezoufejte. Po jedné sušence nebo dortíku nepřiberete. 

Opět jediná možnost, jak těmto stavům předejít, je mít správně nastavený příjem všech živin – bílkoviny, sacharidy a tuky. Vyhněte se hlavně cukrům, které chutě naopak podpoří a budou ještě horší.

Závislost na cukru

Dost možná si říkáte, že cukr není jako droga a hravě to bez něj zvládnete, ale třeba pouze nechcete, jelikož vám chutná? Nebo proč?

Cukr je nejrozšířenější legální droga a výrobci cukrovinek to moc dobře vědí. Dokonce působí 8x rychleji než kokain.

A jak to působí na psychiku závislé ženy na cukru?

Když u ní proběhne stresová situace, jakákoliv i ta nejmenší, tak sáhne např. po čokoládě a v tu chvíli těch pár minut nebo sekund si vychutná tu přeslazenou chuť. Uvolní se, zapomene na okolní svět, nemyslí, nic ji netrápí…

Nemá to takhle i člověk závislý na čemkoliv jiném (od cigaret, alkoholu až drogách)? Zamyslete se, jak to máte vy?

Jak z toho ven? Prostě musíte vydržet a výše zmíněné rady k tomu přidat.

 

Jak můžete omezit, abyste po něčem sladkém sáhla?

 • Nejlépe se zbavte všech cukrovinek, které máte doma.
 • Pokud to z nějakého důvodu nelze, tak nekupujte ty které máte nejraději.
 • Snídejte sladké snídaně bez cukru, např. domácí kaše, mug cake apod.
 • Nějaký čas doma nepečte buchty s cukrem a bílou moukou.
 • Naopak se můžete naučit péct zdravé fitness dobroty.

Nezapomínejte, že vše začíná v hlavě, tak začněte u ní. Musíte to sama chtít, bez toho to nepůjde. Berte to jako novou možnost poznat nové věci (např. zdravé pečení, nové aktivity) a nikoliv omezení. Bez cukru vám bude lépe…

Jak se zbavit cukru a chutí krok po kroku?

1) Doplňte tělu všechny živiny v kvalitní formě – bílkoviny, sacharidy, tuky a mikroživiny.
2) První týden omezte příjem všech cukrů na polovinu.
3)
 Druhý týden ho vynechte úplně.
4) Nevzdávejte se.
5)
 Zařaďte sladké snídaně, kde jako „sladidlo“ použijete ovoce, stéviinebo protein.
6) Místo po sladkostech sáhněte po ovoci, zelenině, mandlích nebo kostičce vysokoprocentní čokoládě. 

Držím vám palce!

Zajímá vás, jak takový vyvážený jídelníček vypadá?  Tak si stáhněte ukázku jídelníčku a to zcela ZDARMA. Stačí kliknout na žluté tlačítko.

Chci jídelníček ZDARMA