Your image

Už jste nějakou tu „zázračnou“ dietu vyzkoušeli? Jaký byl vás pocit při ní nebo po? Šla kila trvale dolů?

Dobrovolně se přiznávám, že jsem se pokoušela držet dietu, první den k jídlu byl pouze ananas – uff,  vydrželo mi to celý jeden den, ano čtete správně – celý jediný mučící den –  a pak jsem se na to vykašlala.

Vyznat se v tolika návodech, který naleznete na internetu, bylo opravdu vyčerpávající. Ale hledání a studování se vyplatilo a teď vám mohu napsat, že nikdy se už o žádnou dietu pokoušet nebudu. A proč také, že? Kila a centimetry jdou dolů tím, že jsem se konečně naučila správně a dostatečně jíst.

Co to ta dieta vlastně je?

Abychom hubli musíme si upravit kalorický příjem, ten musí být nižší než náš výdej. Ale při dietě vzniká obrovský kalorický nedostatek a malý příjem živin. Tudíž, pokud poprvé začínáme držet dietu, tak ta kila z naší váhy půjdou dolů a dokonce to může být obrovský skok čísel na váze, ale otázka je, kolik z toho jsou čistě naše tuky, nikoliv svaly, voda…

Super, tak kila šla dolů. Máme radost a co se děje dál?

Vzhledem k tomu, že žádná dieta není dlouho udržitelná, vrátíme se zpět k původním stravovacím návykům. Chvíli to vypadá nadějně, přece jsme zhubli, ALE…

Naše tělo má z téhle situace ohromný šok a neví, co se děje. Tak se postupně začne bránit a ukládat pak každou kalorii, kterou potká a to je opravdu nežádoucí. Chceme přece hubnout, ne?

Po nějaké době, hledáme na internetu další návod na to, jak zhubnout. A narazíme na další  „super dietu“, kde je vyfocená slečna či paní, která byla oplácaná (foto PŘED), teď je z ní kočka (foto PO) a zhubla neuvěřitelných 10 kilo za měsíc. Tak si řekneme, že to musíme taky zkusit, když to vidíme na vlastní oči, jak krásně ta dieta funguje.

Jsou to sice muka, nesmíme nic jíst, kromě např. mléčných výrobků, ale vydržíme to. Úbytek na váze se dostavil a opět se vás ptám, jsou to kila tuku nebo něčeho jiného? Ale v tu chvíli si myslím, že nás to moc nezajímá, hlavně vidíme to menší číslo na váze. Líbí se nám, že?

Ale opět jak jsem psala, dietu není možné držet dlouhodobě, buď by to s námi někde seklo a nebo ještě hůře. Tak se opět vrátíme k těm našim pochutinám, které jsme baštili předtím. A copak se asi stane? 

Už to znáte, říká se tomu JOJO efekt. Tělo opět mlsá každou kalorii, aby se udrželo při životě.

Takhle bych mohla pokračovat do nekonečna…

Výsledek toho, všeho je akorát – stres, smutek, tuky navíc, pochroumané zdraví a zpomalený metabolismus.

Co to znamená, když si zpomalíme metabolismus?

Přibíráme mnohem rychleji než dříve a hubneme naopak mnohem pomaleji. Naše tělo má strach, kdy zase přijde tento „očistec“ a dlouhodobě se brání.

Diety jsou začarovaný kruh, který nemá smysl držet, tedy pokud nejstekulturista před závody

Jediné správně řešení udržitelného hubnutí je správně nastavený a vyvážený jídelníček s dostatečným příjmem – sacharidů, bílkovin a tuků. Ani samotné cvičení, které není v kombinaci se zdravou stravou nás bohužel nezachrání.

Pevně doufám v to, že vám tento článek něco dal a slovo dieta už nebudete mít potřebu vyhledávat :).

Více informací naleznete v mém eBooku ZDARMA: „10 tipů k úspěšnému startu vašeho hubnutí po porodu“.